Results: 2017 Orem Utah Timpview Stake Pioneer Day Race/Walk
Toggle navigation
RunnerCard.com
5K Run/Walk
Overall
By Gender
Female
Male
By Division
Boy's 1-6
Boy's 7-8
Boy's 9-10
Boy's 11-14
Boy's 15-18
Men's 19-24
Men's 25-29
Men's 30-34
Men's 35-39
Men's 40-44
Men's 45-49
Men's 50-54
Men's 55-59
Men's 60-99
Girl's 1-4
Girl's 5-6
Girl's 7-8
Girl's 9-10
Girl's 11-14
Girl's 15-18
Women's 19-24
Women's 25-29
Women's 30-34
Women's 35-39
Women's 40-44
Women's 45-49
Women's 50-54
Women's 55-59
Women's 60-99
1 Mile Run/Walk
Overall
By Gender
Female
Male
By Division
Boy's 1-4
Boy's 5-6
Boy's 7-8
Boy's 9-10
Boy's 11-14
Boy's 15-18
Men's 19-24
Men's 25-29
Men's 30-34
Men's 35-39
Men's 40-44
Men's 45-49
Men's 50-54
Men's 55-59
Men's 60-99
Girl's 1-4
Girl's 5-6
Girl's 7-8
Girl's 9-10
Girl's 11-14
Girl's 15-18
Women's 19-24
Women's 25-29
Women's 30-34
Women's 35-39
Women's 40-44
Women's 45-49
Women's 50-54
Women's 55-59
Women's 60-99
5K Run/Walk:
Overall
Full Results
JD Draper
20:14.2
Tony Ortiz
20:39.4
Kaleb Paulsen
20:41.3
Place
Bib
Name
City
Gender
Division
Team
Time
1.
24
JD Draper
1.
Male
1.
Boy's 15-18
Unattached
20:14.2
2.
35
Tony Ortiz
2.
Male
2.
Boy's 15-18
Unattached
20:39.4
3.
36
Kaleb Paulsen
3.
Male
3.
Boy's 15-18
Unattached
20:41.3
4.
29
Ben Berlin
4.
Male
4.
Boy's 15-18
Unattached
20:42.2
5.
19
Brennan Benson
5.
Male
5.
Boy's 15-18
Unattached
20:43.5
6.
18
Isaac Johnson
6.
Male
1.
Boy's 11-14
Unattached
20:44.8
7.
38
Jody Benson
7.
Male
1.
Men's 40-44
Unattached
20:46.2
8.
15
Derek Bonney
8.
Male
2.
Boy's 11-14
Unattached
21:14.9
9.
32
Isaac Berlin
9.
Male
3.
Boy's 11-14
Unattached
21:18.1
10.
69
Spencer Robinson
10.
Male
4.
Boy's 11-14
Unattached
21:28.5
11.
14
Tyler Weber
11.
Male
6.
Boy's 15-18
Unattached
21:29.0
12.
33
Kolten Bramall
12.
Male
7.
Boy's 15-18
Unattached
21:29.2
13.
10
Nathan Chantry
13.
Male
8.
Boy's 15-18
Unattached
22:30.1
14.
44
Anders Berlin
14.
Male
1.
Boy's 9-10
Unattached
23:13.9
15.
47
John Berlin
15.
Male
1.
Men's 50-54
Unattached
23:50.5
16.
12
Noah Johnson
16.
Male
2.
Boy's 9-10
Unattached
23:54.7
17.
60
Scott Wheelhouse
17.
Male
2.
Men's 50-54
Unattached
25:06.8
18.
25
Ashlyn Baker
1.
Female
1.
Girl's 15-18
Unattached
25:25.8
19.
37
Abby Benson
2.
Female
1.
Girl's 11-14
Unattached
25:26.8
20.
8
Danielle Izatt
Orem, UT
3.
Female
1.
Women's 25-29
Unattached
25:50.9
21.
45
Pam Hoer
4.
Female
1.
Women's 50-54
Unattached
29:50.8
22.
31
Andrea Johnson
5.
Female
1.
Women's 35-39
Unattached
29:53.8
23.
43
Julie Porter
6.
Female
2.
Women's 50-54
Unattached
31:54.0
24.
51
Zachary Hale
18.
Male
9.
Boy's 15-18
Unattached
32:34.6
25.
46
Cash Grow
19.
Male
3.
Boy's 9-10
Unattached
33:19.0
26.
61
Sawyer Grow
20.
Male
1.
Boy's 7-8
Unattached
33:19.3
27.
62
Debbie Pratt
7.
Female
1.
Women's 55-59
Unattached
33:41.7
28.
65
Rockwell Russell
21.
Male
2.
Boy's 7-8
Unattached
36:20.6
29.
20
Pam Adams
8.
Female
3.
Women's 50-54
Unattached
39:18.3
30.
16
Scott Adams
22.
Male
1.
Men's 55-59
Unattached
39:18.7
31.
21
Anika Adams
9.
Female
2.
Women's 25-29
Unattached
43:33.1
Team Results
Place
Team
Places
Score