Results: 2019 Utah UHSAA State X/C Champs
Toggle navigation
RunnerCard.com
1A Girl's 3 Mile
Full Results
By Leg (Splits)
1st Mile
2nd Mile
3rd Mile
By Leg (Running Time)
at 1 Mile
at Mile 2
Finish
Overview
Individual Placement Graph
Team Placement Graph
2A Girl's 3 Mile
Full Results
By Leg (Splits)
1st Mile
2nd Mile
3rd Mile
By Leg (Running Time)
at 1 Mile
at Mile 2
Finish
Overview
Individual Placement Graph
Team Placement Graph
3A Girl's 3 Mile
Full Results
By Leg (Splits)
1st Mile
2nd Mile
3rd Mile
By Leg (Running Time)
at 1 Mile
at 2 Miles
Finish
Overview
Individual Placement Graph
Team Placement Graph
1A Boy's 3 Mile
Full Results
By Leg (Splits)
1st Mile
2nd Mile
3rd Mile
By Leg (Running Time)
at Mile 1
at Mile 2
Finish
Overview
Individual Placement Graph
Team Placement Graph
2A Boy's 3 Mile
Full Results
By Leg (Splits)
1st Mile
2nd Mile
3rd Mile
By Leg (Running Time)
at Mile 1
at 2 Mile
Finish
Overview
Individual Placement Graph
Team Placement Graph
3A Boy's 3 Mile
Full Results
By Leg (Splits)
1st Mile
2nd Mile
3rd Mile
By Leg (Running Time)
at Mile 1
at Mile 2
Finish
Overview
Individual Placement Graph
Team Placement Graph
4A Girl's 3 Mile
Full Results
By Leg (Splits)
1st Mile
2nd Mile
3rd Mile
By Leg (Running Time)
at Mile 1
at Mile 2
Finish
Overview
Individual Placement Graph
Team Placement Graph
5A Girl's 3 Mile
Full Results
By Leg (Splits)
1st Mile
2nd Mile
3rd Mile
By Leg (Running Time)
at Mile 1
at Mile 2
Finish
Overview
Individual Placement Graph
Team Placement Graph
6A Girl's 3 Mile
Full Results
By Leg (Splits)
1st Mile
2nd Mile
3rd Mile
By Leg (Running Time)
at Mile 1
at Mile 2
Finish
Overview
Individual Placement Graph
Team Placement Graph
4A Boy's 3 Mile
Full Results
By Leg (Splits)
1st Mile
2nd Mile
3rd Mile
By Leg (Running Time)
at Mile 1
at Mile 2
Finish
Overview
Individual Placement Graph
Team Placement Graph
5A Boy's 3 Mile
Full Results
By Leg (Splits)
1st Mile
2nd Mile
3rd Mile
By Leg (Running Time)
at Mile 1
at Mile 2
Finish
Overview
Individual Placement Graph
Team Placement Graph
6A Boy's 3 Mile
Full Results
By Leg (Splits)
1st Mile
3rd Mile
By Leg (Running Time)
at Mile 1
Finish
Overview
Individual Placement Graph
Team Placement Graph
5A Boy's 3 Mile:
Overall
at Mile 2
Place
Bib
Name
Year
Team
Time
Score
DQ.
1337
Sam Hansen
Fr
Woods Cross HS
DQ.
1338
Bryson McNair
So
Woods Cross HS
DQ.
782
Josh Nichols
Sr
Olympus HS
DNS.
1230
Bentley Ackerson
Sr
Wasatch HS
DNS.
1060
Jackson Adams
Sr
Springville HS
DNS.
777
Zach Adams
Jr
Olympus HS
DNS.
335
Jalen Anderton
Sr
Farmington HS
DNS.
835
Caleb Anson
So
Payson HS
DNS.
778
Max Archibald
Fr
Olympus HS
DNS.
1143
Jeff Armstrong
Sr
Timpview HS
DNS.
420
Jacob Atkinson
Sr
Hillcrest HS
DNS.
1129
Tre Baca
Sr
Timpanogos HS
DNS.
1046
Spencer Bailey
Sr
Spanish Fork HS
DNS.
813
Kaleb Barnhart
Sr
Park City HS
DNS.
107
Joshua Behunin
Jr
Brighton HS
DNS.
533
Brandon Bennett
Jr
Lehi HS
DNS.
836
Spencer Bennett
Jr
Payson HS
DNS.
108
Henry Benshoff
So
Brighton HS
DNS.
1231
Josh Benson
Sr
Wasatch HS
DNS.
1130
Isaac Berlin
Jr
Timpanogos HS
DNS.
1007
Sam Bishop
Sr
Skyline HS
DNS.
216
Mathew Boss
Sr
Cottonwood HS
DNS.
1334
Landon Bott
Jr
Woods Cross HS
DNS.
1144
Cooper Boulton
Sr
Timpview HS
DNS.
1008
Thomas Boyden
Sr
Skyline HS
DNS.
689
Kaden Bracken
Jr
Mountain Ridge HS
DNS.
703
Ethan Bradley
Sr
Mountain View HS
DNS.
1061
Zachary Bradshaw
Jr
Springville HS
DNS.
109
Lincoln Bunker
Jr
Brighton HS
DNS.
110
Nathan Burnett
Jr
Brighton HS
DNS.
1047
Matthew Cable
Sr
Spanish Fork HS
DNS.
1145
Arda Caliskan
Sr
Timpview HS
DNS.
814
Wes Campbell
So
Park City HS
DNS.
785
João Campregher
Jr
Orem HS
DNS.
1146
Micheal Cannon
Jr
Timpview HS
DNS.
406
James Cessna
Jr
Highland HS
DNS.
705
Trent Chipman
Sr
Mountain View HS
DNS.
704
Tyler Chipman
So
Mountain View HS
DNS.
1009
Henry Christiansen
So
Skyline HS
DNS.
97
Cooper Clark
Sr
Box Elder HS
DNS.
111
Ethan Clark
Jr
Brighton HS
DNS.
1335
Tim Clarke
So
Woods Cross HS
DNS.
1048
Ryan Cobb
Jr
Spanish Fork HS
DNS.
1049
Max Colton
Sr
Spanish Fork HS
DNS.
407
Elijah Counterman
Sr
Highland HS
DNS.
74
Logan Coy
So
Bonneville HS
DNS.
1131
Bronson Dameron
Jr
Timpanogos HS
DNS.
421
Anthony Davies
Jr
Hillcrest HS
DNS.
1050
Garrett Dedrickson
Sr
Spanish Fork HS
DNS.
815
Bennett Diamond
Jr
Park City HS
DNS.
422
Nathan Diggins
Sr
Hillcrest HS
DNS.
1051
Brad Dixon
Sr
Spanish Fork HS
DNS.
1132
Luke Douglas
Jr
Timpanogos HS
DNS.
706
Easton Dunford
Sr
Mountain View HS
DNS.
779
Jackson Dymond
Sr
Olympus HS
DNS.
1062
Michael Eifert
Sr
Springville HS
DNS.
786
Josh Frame
Sr
Orem HS
DNS.
1063
William Francom
Sr
Springville HS
DNS.
217
Calvin Frodsham
So
Cottonwood HS
DNS.
590
Michael Funk
Sr
Maple Mountain HS
DNS.
1064
Logan Garnica
So
Springville HS
DNS.
1065
Jacob Gee
Jr
Springville HS
DNS.
1336
Calvin Gehring
Jr
Woods Cross HS
DNS.
98
Samuel Gerlach
Sr
Box Elder HS
DNS.
1232
Jake Giles
So
Wasatch HS
DNS.
1010
Michael Gontcharov
So
Skyline HS
DNS.
1233
Zack Goode
So
Wasatch HS
DNS.
837
Miles Graymountain
Jr
Payson HS
DNS.
787
Spencer Greenwood
Jr
Orem HS
DNS.
336
Isaac Halverson
So
Farmington HS
DNS.
1134
Clyn Hansen
Sr
Timpanogos HS
DNS.
1133
Thys Hansen
Jr
Timpanogos HS
DNS.
1234
Trevor Hardy
Fr
Wasatch HS
DNS.
304
Bryson Harris
Jr
East HS
DNS.
1148
Eric Hedengren
Jr
Timpview HS
DNS.
1147
Isaac Hedengren
So
Timpview HS
DNS.
817
Chris Henry
Fr
Park City HS
DNS.
816
Will Henry
Jr
Park City HS
DNS.
218
Tony Hernandez
Sr
Cottonwood HS
DNS.
408
John Higby
Jr
Highland HS
DNS.
818
Shane Hilton
Jr
Park City HS
DNS.
788
Jayden Holdsworth
Jr
Orem HS
DNS.
780
Kage Hoon
Jr
Olympus HS
DNS.
423
Charles Hooper
So
Hillcrest HS
DNS.
1235
Josh Horner
Sr
Wasatch HS
DNS.
690
Nathan Horsley
So
Mountain Ridge HS
DNS.
534
Luke Howell
Sr
Lehi HS
DNS.
789
Cameron Jacobs
Jr
Orem HS
DNS.
591
John Jensen
Sr
Maple Mountain HS
DNS.
1149
Jonathon Jensen
Sr
Timpview HS
DNS.
409
Micah Jeppson
Sr
Highland HS
DNS.
1066
Chase Johns
Jr
Springville HS
DNS.
838
Kasen Johnson
Jr
Payson HS
DNS.
424
Zakia Kirby
Sr
Hillcrest HS
DNS.
790
Taylor Knight
Jr
Orem HS
DNS.
112
Adam Kohlmann
So
Brighton HS
DNS.
791
Skyler Koster
Sr
Orem HS
DNS.
88
Daniel Leszynski
Jr
Bountiful HS
DNS.
410
Jacob Limburg
Jr
Highland HS
DNS.
1135
Nathan Longhurst
Sr
Timpanogos HS
DNS.
90
Adam Mabey
Fr
Bountiful HS
DNS.
89
Ethan Mabey
Jr
Bountiful HS
DNS.
219
Cody Madsen
Sr
Cottonwood HS
DNS.
75
Parker Marriott
Sr
Bonneville HS
DNS.
91
Daniel Mason
Sr
Bountiful HS
DNS.
305
Thomas Maxfield
Sr
East HS
DNS.
819
Reese McGrath
Sr
Park City HS
DNS.
535
Jefferson McMullin
So
Lehi HS
DNS.
592
Hunter Meeks
Jr
Maple Mountain HS
DNS.
781
Charlie Miner
Sr
Olympus HS
DNS.
707
Braden Minor
Jr
Mountain View HS
DNS.
337
Simon Mitchell
Jr
Farmington HS
DNS.
425
Dallin Moon
Sr
Hillcrest HS
DNS.
92
Dalton Mortensen
Jr
Bountiful HS
DNS.
1011
Zane Newell
Sr
Skyline HS
DNS.
411
Evan Norris
So
Highland HS
DNS.
1339
Jackson Olsen
Jr
Woods Cross HS
DNS.
982
William Olson
Jr
Salem Hills HS
DNS.
839
Colby Orton
Jr
Payson HS
DNS.
711
Jaxon Parker
Sr
Murray HS
DNS.
691
Conner Pedersen
So
Mountain Ridge HS
DNS.
692
Keatyn Perkins
So
Mountain Ridge HS
DNS.
693
Josh Perry
Jr
Mountain Ridge HS
DNS.
338
Ethan Peterson
So
Farmington HS
DNS.
840
Adam Pray
Jr
Payson HS
DNS.
99
Braunson Provence
Sr
Box Elder HS
DNS.
1052
Tyler Reese
Jr
Spanish Fork HS
DNS.
1012
Jack Rich
Jr
Skyline HS
DNS.
885
Creed Robertson
Sr
Provo HS
DNS.
93
Kohl Sanders
Jr
Bountiful HS
DNS.
113
Alec Searle
Sr
Brighton HS
DNS.
593
Andrew Sharp
Jr
Maple Mountain HS
DNS.
220
Crew Simpson
So
Cottonwood HS
DNS.
221
Wilkerlin Sintyl
Jr
Cottonwood HS
DNS.
594
David Skelton
Sr
Maple Mountain HS
DNS.
76
Tyson Slater
Sr
Bonneville HS
DNS.
339
Rawson Spackman
Sr
Farmington HS
DNS.
783
Skyler Spence
Sr
Olympus HS
DNS.
708
Spencer Standing
Sr
Mountain View HS
DNS.
94
Cole Steenblik
Sr
Bountiful HS
DNS.
709
Jackson Stone
So
Mountain View HS
DNS.
340
Kurt Thornton
Sr
Farmington HS
DNS.
1013
Max Tokhtuev
Jr
Skyline HS
DNS.
77
Marco Vazquez
Sr
Bonneville HS
DNS.
78
Lucas Victorino
So
Bonneville HS
DNS.
694
Mason Waite
So
Mountain Ridge HS
DNS.
341
Adam Wall
Sr
Farmington HS
DNS.
595
Tayin Wallace
Jr
Maple Mountain HS
DNS.
222
Skyler Watts
Jr
Cottonwood HS
DNS.
79
Jared Wayment
Sr
Bonneville HS
DNS.
1236
Conner Weldon
Jr
Wasatch HS
DNS.
695
James Wheeler
Jr
Mountain Ridge HS
DNS.
1340
Caleb White
So
Woods Cross HS
DNS.
841
Dylan Whitney
Jr
Payson HS
DNS.
983
Carter Wilkey
Sr
Salem Hills HS
DNS.
80
Nathan Williams
Sr
Bonneville HS
DNS.
426
Caylor Willis
Sr
Hillcrest HS
DNS.
596
Isaac Woolford
So
Maple Mountain HS
DNS.
412
Jared Wright
Jr
Highland HS
Team Results
Place
Team
Places
Score