Results: 2017 Orem Utah Timpview Stake Pioneer Day Race/Walk
Toggle navigation
RunnerCard.com
5K Run/Walk
Overall
By Gender
Female
Male
By Division
Boy's 1-6
Boy's 7-8
Boy's 9-10
Boy's 11-14
Boy's 15-18
Men's 19-24
Men's 25-29
Men's 30-34
Men's 35-39
Men's 40-44
Men's 45-49
Men's 50-54
Men's 55-59
Men's 60-99
Girl's 1-4
Girl's 5-6
Girl's 7-8
Girl's 9-10
Girl's 11-14
Girl's 15-18
Women's 19-24
Women's 25-29
Women's 30-34
Women's 35-39
Women's 40-44
Women's 45-49
Women's 50-54
Women's 55-59
Women's 60-99
1 Mile Run/Walk
Overall
By Gender
Female
Male
By Division
Boy's 1-4
Boy's 5-6
Boy's 7-8
Boy's 9-10
Boy's 11-14
Boy's 15-18
Men's 19-24
Men's 25-29
Men's 30-34
Men's 35-39
Men's 40-44
Men's 45-49
Men's 50-54
Men's 55-59
Men's 60-99
Girl's 1-4
Girl's 5-6
Girl's 7-8
Girl's 9-10
Girl's 11-14
Girl's 15-18
Women's 19-24
Women's 25-29
Women's 30-34
Women's 35-39
Women's 40-44
Women's 45-49
Women's 50-54
Women's 55-59
Women's 60-99
5K Run/Walk:
Male
Full Results
JD Draper
20:14.2
Tony Ortiz
20:39.4
Kaleb Paulsen
20:41.3
Place
Bib
Name
Overall
City
Division
Team
Time
1.
24
JD Draper
1
1.
Boy's 15-18
Unattached
20:14.2
2.
35
Tony Ortiz
2
2.
Boy's 15-18
Unattached
20:39.4
3.
36
Kaleb Paulsen
3
3.
Boy's 15-18
Unattached
20:41.3
4.
29
Ben Berlin
4
4.
Boy's 15-18
Unattached
20:42.2
5.
19
Brennan Benson
5
5.
Boy's 15-18
Unattached
20:43.5
6.
18
Isaac Johnson
6
1.
Boy's 11-14
Unattached
20:44.8
7.
38
Jody Benson
7
1.
Men's 40-44
Unattached
20:46.2
8.
15
Derek Bonney
8
2.
Boy's 11-14
Unattached
21:14.9
9.
32
Isaac Berlin
9
3.
Boy's 11-14
Unattached
21:18.1
10.
69
Spencer Robinson
10
4.
Boy's 11-14
Unattached
21:28.5
11.
14
Tyler Weber
11
6.
Boy's 15-18
Unattached
21:29.0
12.
33
Kolten Bramall
12
7.
Boy's 15-18
Unattached
21:29.2
13.
10
Nathan Chantry
13
8.
Boy's 15-18
Unattached
22:30.1
14.
44
Anders Berlin
14
1.
Boy's 9-10
Unattached
23:13.9
15.
47
John Berlin
15
1.
Men's 50-54
Unattached
23:50.5
16.
12
Noah Johnson
16
2.
Boy's 9-10
Unattached
23:54.7
17.
60
Scott Wheelhouse
17
2.
Men's 50-54
Unattached
25:06.8
18.
51
Zachary Hale
24
9.
Boy's 15-18
Unattached
32:34.6
19.
46
Cash Grow
25
3.
Boy's 9-10
Unattached
33:19.0
20.
61
Sawyer Grow
26
1.
Boy's 7-8
Unattached
33:19.3
21.
65
Rockwell Russell
28
2.
Boy's 7-8
Unattached
36:20.6
22.
16
Scott Adams
30
1.
Men's 55-59
Unattached
39:18.7
Team Results
Place
Team
Places
Score