HOME

 PRODUCTS
   Event Timing
   Web Registration

 CLASSIFICATIONS
   Collegiate
   Elementary
   High School-Jr High
   USATF

 RESULTS
   2022
   2021
   2020
   2019
   2018
   2017
   2016
   2015
   2014
   2013
   2012
   2011
   2010
   2009
   2008
   2007
   2006
   2005
   2004
   2003
   2002
   2001
   2000
   1999
   1998
   1997

 Contact us
 Links


 
  2021 Timpanogos XC Invitational
schedule  results  
Signup is closed

  • Location:    Lake Side Park: 400 South 1850 West, Orem, UT.   
  • Date: September 04, 2021 @ 7:00 AM.
  • Gender: Male & Female
  • Each team is allowed  unlimited number of entries in the meet
  • Each athlete is allowed to sign up in 1 events

    Meet Director Contact Information:
      Name: Jody Benson
      Phone: 801-368-4521
      Cell Phone: 801-368-4521
      Email: jodylbenson@alpinedistrict.org

    Note From Meet Director:
    Race Schedule
    6:45 AM Packet pick up
    7:30 Senior Girls
    7:50 Senior Boys
    8:10 Junior Girls
    8:30 Junior Boys
    9:00 Varsity Girls
    9:20 Varsity Boys
    9:50 Varsity Girls Elite
    10:10 Varsity Boys Elite
    10:35 Sophomore Girls
    10:50 Sophomore Boys
    11:10 Freshman Girls
    11:30 Freshman Boys


    High School races are 3.1 Miles.

    Registration will close on Thursday at 9 pm.
    High School Fees Entry fee is $100 per boys and girls teams, $200 total per school. Any school that enters 10 runners or less total in all classifications will pay one entry fee of $100. Individual runners entering without a full team will pay $10 each. Any school entering more than 100 athletes will pay $5 per athlete over 100. Any late entrants will be charged $10 per athlete. Please make checks payable to Timpanogos High School and bring day of the meet or mail prior to meet.
    CREDIT CARD PAYMENTS: CALL 801-610-8175 EXT 365
    Make Checks Payable to:
    Timpanogos High School
    1450 N. 200 E Orem, UT 84057

    Registration closes Thursday, September 2, 10:00 PM. Please complete your registration before that time.

  • TEAMS
    team nameathparrel
    Individual Registrations000
    Alta HS550
    Alta HS550
    American Fork HS45450
    American Heritage10100
    American Leadership Acad10100
    American Prep WV HS990
    Brighton HS33330
    Cedar HS50500
    Cedar Valley HS37370
    Copper Hills HS35360
    Cottonwood HS21210
    Cyprus HS21210
    Fruita Monument HS14140
    Herriman HS79790
    Hunter HS26260
    Intermountain Christian School110
    Jackson HS32320
    Jordan HS17170
    Juab HS14140
    Lehi HS30300
    Lone Peak HS1071070
    Maple Mountain HS52520
    Merit Preparatory Acad14140
    Mountain View HS22220
    North Sanpete HS17170
    Olympus HS20200
    Orem HS48480
    Payson HS13130
    Pine View HS10100
    Piute HS440
    Piute HS990
    Pleasant Grove HS17170
    Provo HS34340
    Real Salt Lake Acad330
    Riverton HS73730
    Rowland Hall13130
    Roy HS27270
    Skyridge HS96960
    Spanish Fork HS27270
    Springville HS81810
    Stansbury HS55550
    Taylorsville HS33330
    Taylorsville HS110
    Telos Academy110
    Timpanogos HS51510
    Tintic HS770
    Tooele HS70700
    Uintah HS18180
    Union HS31310
    Viewmont HS17170
    West Jordan HS24240
    ath: # of athletes attending meet
    par: total # of participations for team
    rel: # of relay teams
     
    Events
    event namepar
    Frosh Boys 3 Mile (M)245
    Frosh Girls 3 Mile (F)151
    Junior Boys 3 Mile (M)276
    Junior Girls 3 Mile (F)214
    Senior Boys 3 Mile (M)192
    Senior Girls 3 Mile (F)162
    Soph Boys 3 Mile (M)280
    Soph Girls 3 Mile (F)184
    Varsity Boys 3 Mile (M)130
    Varsity Boys Elite 3 Mile (M)113
    Varsity Girls 3 Mile (F)90
    Varsity Girls Elite 3 Mile (F)119
    par: # of participations for event
     
     
      User Name:
      
     
      Password:
        
     
     
    Forgot Password?
    Forgot Username?


       Create Account