HOME

 PRODUCTS
   Event Timing
   Web Registration

 CLASSIFICATIONS
   Collegiate
   Elementary
   High School-Jr High
   USATF

 RESULTS
   2024
   2023
   2022
   2021
   2020
   2019
   2018
   2017
   2016
   2015
   2014
   2013
   2012
   2011
   2010
   2009
   2008
   2007
   2006
   2005
   2004
   2003
   2002
   2001
   2000
   1999
   1998
   1997

 Contact us
 Links


 
  2023 PACS BYU Invitational
schedule  results  
Signup is closed

  • Location:    Clarence Robison Track-Brigham Young University, Provo, UT.   
  • Date: May 05, 2023 @ various times each day.
  • Gender: Male & Female
  • Each team is allowed  unlimited number of entries in the meet
  • Each athlete is allowed to sign up in 4 events

    Meet Director Contact Information:
      Name: Doug Padilla
      Phone:
      Cell Phone: 801-367-6578
      Email: doug_padilla@byu.edu

    Note From Meet Director:

    Live results of the current event on the track are available at the links below:

    Main finish line:
    sb3.runnercard.com

    Back-stretch finish line:
    sb2.runnercard.com

    Please click on the Schedule link above for additional information.

    Welcome to the online registration site. Click on the Schedule link above for complete meet information.

    Once registration closes and information is posted, Accepted Entries can viewed by clicking on Heat Sheets on the meet schedule page (click on the Schedule link above).

    Registration will close on Tuesday at 8:00 a.m. Registration will reopen at noon until 8:00 pm sharp to make corrections. Please process your entries before 8:00 a.m. Do not wait until the correction window.

    Each athlete may not enter more than 4 events, including relays. All seed marks used to qualify must come from state qualifying meets in Utah this year.

    The top 9 relays from each classification will be accepted into the meet. Please enter your alternate relay members in positions 5 through 8. The top 12 athletes in each classification will be accepted into the 3200 meters.

    For schools that are not in Utah, please use the following guide to determine the classification that matches your enrollment:

    1A- 250 and below
    2A- 251-500
    3A- 501-800
    4A- 801-1300
    5A- 1301-1700
    6A- 1701 and above

    Please register your athletes into the events that match your classification. See you at the meet!

  • TEAMS
    team nameathparrel
    Individual Registrations000
    Alta HS21404
    Altamont HS10205
    American Fork HS45708
    American Heritage120
    American Leaderhip Acad6100
    American Prep WV15320
    Beaver HS14334
    Ben Eielson HS-AK120
    Ben Lomond HS12150
    Big Piney HS-WY10221
    Bingham HS28438
    Bishop Gorman HS-NV33516
    Bonneville HS8120
    Bountiful HS18282
    Box Elder HS28363
    Bryce Valley HS10215
    Burley HS-ID13202
    Canyon View HS55963
    Carbon HS511076
    Cedar HS42747
    Cedar Valley HS15183
    Chugiak HS-AK18335
    Cokeville HS-WY13311
    Columbia High School110
    Corner Canyon HS27506
    Cottonwood HS11145
    Crimson Cliffs HS27545
    Davis HS30450
    Delta High Boys14323
    Delta HS25503
    Desert Hills HS20335
    Desert Pines HS-NV17253
    Dixie HS13237
    Duchesne HS16443
    Emery HS30673
    Enterprise HS27472
    Escalante HS7152
    Evanston HS-WY29595
    Farmington HS15288
    Firth HS- ID21514
    Fremont HS29436
    Grand County HS8196
    Grantsville HS18341
    Green Canyon HS28484
    Green River HS140
    Gunnison Valley HS12203
    Herriman HS32475
    Highland HS15244
    Hunter HS11180
    Hurricane HS11134
    Hurricane HS11174
    Jordan HS12174
    Juab HS491045
    Juan Diego CHS18314
    Kanab HS25564
    Layton HS49745
    Lehi HS30556
    Lone Peak HS57788
    Lyman HS-WY16392
    Maeser Prep Acad125
    Manila HS490
    Manti HS13256
    Maple Mountain HS37633
    Milford HS 20425
    Millard HS30754
    Monticello HS15306
    Morgan HS49804
    Mountain Crest HS16288
    Mountain View HS23408
    Mountain View HS-WY28592
    Newcastle HS120
    North Fremont HS-ID15370
    North Sanpete HS10192
    North Sanpete HS6101
    North Sevier HS27636
    North Summit HS35646
    Ogden HS26503
    Olympus HS20342
    Orem HS9104
    Panguitch HS16313
    Panguitch HS12183
    Park City HS21362
    Parowan HS25526
    Payson HS20292
    Pine View HS680
    Pinedale HS-WY120
    Pinnacle HS230
    Piute HS9191
    Pleasant Grove HS9142
    Preston HS-ID34555
    Providence Hall13321
    Provo HS682
    Rich HS453
    Rich HS9193
    Richfield HS32616
    Ridgeline HS34488
    Rigby High School330
    Riverton HS29516
    Rockland HS-ID5120
    Rowland Hall6110
    Roy HS16201
    Saint Joseph CHS480
    Salem Hills HS120
    San Juan HS23425
    Shelley HS-ID460
    Sky View HS10213
    Sky View HS16263
    Skyline HS8162
    Skyridge HS28456
    Snow Canyon HS32557
    South Sevier HS20390
    South Summit HS12181
    Spanish Fork HS231
    Springville HS19368
    Stansbury HS35455
    Star Valley HS-WY23402
    Sugar-Salem HS43715
    Summit Academy7161
    Syracuse HS8110
    Tabiona HS391
    Taylorsville HS9131
    Teton HS-ID40755
    Timpanogos HS28478
    Timpview HS14257
    Tintic HS582
    Tooele HS11150
    Uintah HS37672
    Union HS531044
    Valley HS6143
    Viewmont HS19383
    Wasatch Academy8191
    Wasatch HS33577
    Water Canyon HS 17345
    Wayne HS8184
    Wendover HS371
    West HS30428
    West Jordan HS28453
    West Wendover HS-NV17244
    Westlake HS23408
    Woods Cross HS19223
    ath: # of athletes attending meet
    par: total # of participations for team
    rel: # of relay teams
     
    Events
    event namepar
    100 meter 1A-3A (B)204
    100 meter 1A-3A (G)206
    100 meter 4A-6A (B)199
    100 meter 4A-6A (G)162
    100 Meter Hurdles 1A-3A (G)95
    100 Meter Hurdles 4A-6A (G)79
    110 Meter Hurdles 1A-3A (B)65
    110 Meter Hurdles 4A-6A (B)87
    1600 meter 1A-3A (B)137
    1600 meter 1A-3A (G)121
    1600 meter 4A-6A (B)184
    1600 meter 4A-6A (G)161
    200 meter 1A-3A (G)179
    200 meter 1A-3A (B)195
    200 meter 4A-6A (B)191
    200 meter 4A-6A (G)159
    300 Meter Hurdles 1A-3A (B)81
    300 Meter Hurdles 1A-3A (G)83
    300 Meter Hurdles 4A-6A (G)82
    300 Meter Hurdles 4A-6A (B)87
    3200 meter 1A (B)27
    3200 meter 1A (G)16
    3200 meter 2A (G)24
    3200 meter 2A (B)33
    3200 meter 3A (G)27
    3200 meter 3A (B)28
    3200 meter 4A (B)27
    3200 meter 4A (G)13
    3200 meter 5A (B)30
    3200 meter 5A (G)23
    3200 meter 6A (B)41
    3200 meter 6A (G)22
    400 meter 1A-3A (G)111
    400 meter 1A-3A (B)120
    400 meter 4A-6A (B)81
    400 meter 4A-6A (G)77
    800 meter 1A-3A (B)147
    800 meter 1A-3A (G)160
    800 meter 4A-6A (B)203
    800 meter 4A-6A (G)174
    Discus 1A-3A (G)72
    Discus 1A-3A (B)72
    Discus 4A-6A (B)55
    Discus 4A-6A (G)70
    High Jump 1A-3A (G)112
    High Jump 1A-3A (B)99
    High Jump 4A-6A (G)88
    High Jump 4A-6A (B)117
    Javelin 1A-3A (B)56
    Javelin 1A-3A (G)60
    Javelin 4A-6A (B)47
    Javelin 4A-6A (G)49
    Long Jump 1A-3A (G)163
    Long Jump 1A-3A (B)144
    Long Jump 4A-6A (B)176
    Long Jump 4A-6A (G)113
    Pole Vault 1A-3A (B)17
    Pole Vault 1A-3A (G)15
    Pole Vault 4A-6A (G)48
    Pole Vault 4A-6A (B)52
    Shot Put 1A-3A (B)115
    Shot Put 1A-3A (G)123
    Shot Put 4A-6A (B)86
    Shot Put 4A-6A (G)89
    4x100 1A (G)15
    4x100 1A (B)13
    4x100 2A (G)12
    4x100 2A (B)13
    4x100 3A (B)13
    4x100 3A (G)13
    4x100 4A (G)12
    4x100 4A (B)12
    4x100 5A (G)16
    4x100 5A (B)16
    4x100 6A (B)13
    4x100 6A (G)12
    4x200 4A (B)9
    4x200 4A (G)12
    4x200 5A (B)15
    4x200 5A (G)13
    4x200 6A (G)12
    4x200 6A (B)11
    4x400 1A (G)6
    4x400 1A (B)11
    4x400 2A (B)11
    4x400 2A (G)8
    4x400 3A (B)13
    4x400 3A (G)10
    4x400 4A (G)8
    4x400 4A (B)6
    4x400 5A (B)15
    4x400 5A (G)10
    4x400 6A (G)10
    4x400 6A (B)13
    4x800 4A (B)8
    4x800 4A (G)11
    4x800 5A (G)10
    4x800 5A (B)11
    4x800 6A (G)9
    4x800 6A (B)10
    Sprint Medley Relay 2-2-4-8 1A (G)8
    Sprint Medley Relay 2-2-4-8 1A (B)10
    Sprint Medley Relay 2-2-4-8 2A (B)9
    Sprint Medley Relay 2-2-4-8 2A (G)7
    Sprint Medley Relay 2-2-4-8 3A (B)13
    Sprint Medley Relay 2-2-4-8 3A (G)12
    par: # of participations for event
     
     
      User Name:
      
     
      Password:
        
     
     
    Forgot Password?
    Forgot Username?


       Create Account