Half Marathon: Male
Full Results

1st Place

Tyler LeBaron

1:21:21.2
2nd Place

Don Williams

1:21:54.9
3rd Place

Sam Schneider

1:27:54.0
Place Bib Name Overall City Division Time  
1. 294 Tyler LeBaron 1 Enoch, UT 1. Men's 31-35 1:21:21.2
2. 274 Don Williams 2 Washington, UT 1. Men's 41-45 1:21:54.9
3. 238 Sam Schneider 3 Sacramento, CA 2. Men's 31-35 1:27:54.0
4. 271 Zach Chapman 4 Provo, UT 1. Boy's 1-20 1:28:13.7
5. 258 Trevor Grayson 5 West Point, UT 3. Men's 31-35 1:29:17.3
6. 157 Justin Traveller 6 Saint George, UT 2. Men's 41-45 1:30:33.4
7. 233 Slate Blackburn 7 Cedar Hills, UT 1. Men's 26-30 1:35:27.8
8. 241 Jacob Farber 8 Riverton, WY 4. Men's 31-35 1:36:34.3
9. 195 Paul Matson 9 Phoenix, AZ 1. Men's 56-60 1:39:43.9
10. 250 Peter Taylor 11 Provo, UT 1. Men's 21-25 1:41:18.8
11. 221 MICHAEL ODWYER 12 Las Vegas, NV 1. Men's 46-50 1:41:34.4
12. 93 Adolfo Nicolas Lopez 15 Salem, OR 2. Men's 21-25 1:47:00.3
13. 240 Rod Joyer 17 Stillwater, MN 1. Men's 66-70 1:47:59.0
14. 236 Todd Daynes 18 North Salt Lake, UT 1. Men's 51-55 1:49:46.9
15. 218 Michael Storms 19 Highland, UT 1. Men's 61-65 1:50:00.2
16. 275 Cam Brimhall 20 Cedar Hills, UT 3. Men's 21-25 1:50:37.7
17. 262 Christoff Webber 21 Provo, UT 4. Men's 21-25 1:50:38.8
18. 256 Spencer Crandall 22 SLC, UT 2. Men's 46-50 1:51:25.3
19. 279 Danny Smethurst 23 Hurricane, UT 1. Men's 36-40 1:51:44.8
20. 156 Mason Pond 25 Mapleton, UT 5. Men's 21-25 1:53:13.0
21. 297 Neil Bowlus 26 Lawrenceville, GA 2. Men's 36-40 1:53:44.1
22. 300 Aidan Fryar 27 Provo, UT 6. Men's 21-25 1:54:28.6
23. 188 Brett Nelson 28 Riverton, UT 5. Men's 31-35 1:54:42.0
24. 162 Hyrum Froerer 29 Spanish Fork, UT 7. Men's 21-25 1:55:52.2
25. 281 Logan Brasier 30 South Jordan, UT 8. Men's 21-25 1:56:26.4
26. 287 Jack Bangerter 31 Highland, UT 2. Men's 26-30 1:56:29.2
27. 184 Steve Bennett 33 Mapleton, UT 9. Men's 21-25 1:56:51.5
28. 174 BRIAN ALLGAIER 34 Lehi, UT 2. Men's 56-60 1:56:54.4
29. 172 Scott Pond 36 Mapleton, UT 2. Men's 51-55 1:58:29.1
30. 185 Ryan Heck 38 Hurricane, UT 3. Men's 51-55 1:59:17.9
31. 232 John Daynes 39 North Salt Lake, UT 3. Men's 26-30 1:59:35.6
32. 154 David Hjorth 45 Springville, UT 10. Men's 21-25 2:02:32.5
33. 243 Aaron LeBaron 46 Enoch, UT 3. Men's 36-40 2:02:50.0
34. 277 Zachary Babcock 49 Washington, UT 11. Men's 21-25 2:05:01.9
35. 242 Scott Lowrey 51 La Verkin, UT 3. Men's 56-60 2:05:18.1
36. 202 Chris Bishop 52 Provo, UT 4. Men's 51-55 2:05:19.8
37. 182 Richard Street 57 Shelley, ID 2. Men's 66-70 2:07:39.4
38. 224 David Barnes 59 Saint George, UT 4. Men's 36-40 2:08:58.3
39. 158 John VanCura 61 Minneapolis, MN 6. Men's 31-35 2:09:20.8
40. 255 Wade Bastian 65 Mapleton, UT 12. Men's 21-25 2:12:39.6
41. 222 Nate Hanson 66 Bluffdale, UT 2. Boy's 1-20 2:13:16.2
42. 296 Morgen Dalebout 67 Cedar City, UT 4. Men's 26-30 2:15:52.8
43. 171 Brian Gashler 71 Washington, UT 7. Men's 31-35 2:16:06.7
44. 212 Will Peterson 75 Pleasant Grove, UT 3. Men's 46-50 2:18:17.3
45. 244 Bryce Bishop 82 Provo, UT 4. Men's 46-50 2:23:10.5
46. 216 Chuck VanDam 84 Meridian, ID 5. Men's 51-55 2:24:51.3
47. 246 Jacob Johnson 88 Taylorsville, UT 13. Men's 21-25 2:26:25.4
48. 289 Preston Catmull 93 South Jordan, UT 5. Men's 36-40 2:31:42.7
49. 203 Jeff Goodrich 98 Inkom, ID 6. Men's 51-55 2:35:06.7
50. 211 Doug Brinkerhoff 106 Elk Ridge, UT 7. Men's 51-55 2:41:51.3
51. 288 BILL CATMULL 107 South Jordan, UT 1. Men's 71-99 2:43:10.4
52. 237 Michael Geyer 115 Saint George, UT 2. Men's 61-65 2:58:05.2
53. 175 Zheng Cai 117 Provo, UT 6. Men's 36-40 3:00:36.5
54. 253 Waldo Burnham 119 Saint George, UT 2. Men's 71-99 3:01:06.4
55. 239 Ben Brown 127 Hurricane, UT 3. Men's 61-65 3:40:58.4
56. 155 Carson Kay 128 Spanish Fork, UT 14. Men's 21-25 4:24:35.9

Team Results

Place Team Places Score