2A Boy's 5K: Overall
3rd Mile

Place Bib Name Year Team Time Score  
1. 699 Ben Ralphs So 1. Millard HS 05:37.7 1
2. 701 Michael Ralphs Sr 2. Millard HS 05:38.6 2
3. 1047 Edward Lyman Jr 1. San Juan HS 05:51.1 3
4. 820 Josh Rust Sr 1. North Summit HS 05:52.4 4
5. 631 Austin Allred Sr 1. Maeser Prep Acad 05:57.5
6. 1018 Will Cunningham Sr 1. Rowland Hall 06:02.0 5
7. 803 Keaton Hallows Sr 1. North Sevier HS 06:04.7 6
8. 700 James Ralphs Fr 3. Millard HS 06:07.1 7
9. 359 Mike Evelyn Sr 1. Enterprise HS 06:10.5 8.5
9. 808 Emmitt Nelson Fr 2. North Sevier HS 06:10.5 8.5
11. 675 Bryan Mellor Jr 1. Merit Preparatory Acad 06:11.6 10
12. 1019 Eli Hatton So 2. Rowland Hall 06:12.3 11
13. 802 Cruze Hallows Fr 3. North Sevier HS 06:13.3 12
14. 565 Tyson Brinkerhoff Sr 1. Kanab HS 06:14.0 13
15. 1020 Dean Hijjawi Jr 3. Rowland Hall 06:14.5 14.5
15. 822 Austin White Jr 2. North Summit HS 06:14.5 14.5
17. 909 Austin Edwards Jr 1. Parowan HS 06:16.0
18. 698 Camden Moat Sr 4. Millard HS 06:16.2 16
19. 703 Travis Whitaker Jr 5. Millard HS 06:16.6 17
20. 357 Roger Cope Fr 2. Enterprise HS 06:17.0 18
21. 819 Neal Padfield Jr 3. North Summit HS 06:17.4 19
22. 569 Daxton Jones Sr 2. Kanab HS 06:18.3 20
23. 671 Carter Fair Sr 2. Merit Preparatory Acad 06:26.3 21
24. 87 Koby Yardley Sr 1. Beaver HS 06:27.0
25. 1046 Abram Lyman So 2. San Juan HS 06:29.8 22
26. 702 Kolt Stott So 6. Millard HS 06:30.9 23
27. 821 Nathaniel Watterson Jr 4. North Summit HS 06:32.4 24
28. 568 Jackson Clark Sr 3. Kanab HS 06:34.5 25
29. 697 Ashton Lowe So 7. Millard HS 06:34.6 26
30. 805 Jacob Johnson Jr 4. North Sevier HS 06:35.4 27
31. 45 LeGrand Callister Jr 1. American Heritage 06:35.8 28
32. 566 Trey Castagno Fr 4. Kanab HS 06:36.2 29
33. 1050 Austin Pincock So 3. San Juan HS 06:36.4 30
34. 806 Kade Johnson Fr 5. North Sevier HS 06:36.7 31
35. 807 Braxton MacArt Jr 6. North Sevier HS 06:36.8 32
36. 1051 Toby Ward Jr 4. San Juan HS 06:40.6 33
37. 804 Caden Johnson So 7. North Sevier HS 06:42.1 34
38. 818 Chase Padfield Fr 5. North Summit HS 06:43.4 35
39. 362 Ben Williams Fr 3. Enterprise HS 06:43.6 36
40. 1045 Noah Begay Fr 5. San Juan HS 06:44.5 37
41. 86 Jason Kerksiek Jr 2. Beaver HS 06:45.4
42. 60 Hector Arce Sr 1. American Prep WV 06:45.5 38
43. 44 Ben Anderson Sr 2. American Heritage 06:46.6 39
44. 336 Walker Young Jr 1. Duchesne HS 06:46.9
45. 361 Trace Pickering So 4. Enterprise HS 06:47.8 40
46. 1023 Zach Selzman Sr 4. Rowland Hall 06:48.4 41
47. 1048 Rosendo Martine Fr 6. San Juan HS 06:49.2 42
48. 50 Luke Stratton So 3. American Heritage 06:52.5 43
49. 567 Austin Church So 5. Kanab HS 06:53.3 44
50. 48 Tj Sessions So 4. American Heritage 06:54.1 45.5
50. 363 Trent Williams Jr 5. Enterprise HS 06:54.1 45.5
52. 47 Jacob Pearson Fr 5. American Heritage 06:58.4 47
53. 672 Sam Fair So 3. Merit Preparatory Acad 07:01.9 48
54. 334 Cole Hamilton So 2. Duchesne HS 07:02.5
55. 676 Caleb Mellor Fr 4. Merit Preparatory Acad 07:03.7 49
56. 358 Crew Evans Fr 6. Enterprise HS 07:04.7 50
57. 673 Talan Jenkins Sr 5. Merit Preparatory Acad 07:04.9 51
58. 677 Joseph Wiseman Jr 6. Merit Preparatory Acad 07:05.0 52
59. 1035 Dalton Rorabaugh So 1. Saint Joseph CHS 07:05.4
60. 1022 Max Jansen Jr 5. Rowland Hall 07:05.6 53
61. 393 Jeff Harvey Jr 1. Freedom Prep Acad 07:05.7 54
62. 816 Martin Cervantes Fr 6. North Summit HS 07:08.8 55
63. 1260 Tristen Ellis Jr 1. Utah Military Academy HF 07:08.9 56
64. 49 Lucas Shepherd So 6. American Heritage 07:09.8 57
65. 1034 Jack Brooks So 2. Saint Joseph CHS 07:12.1
66. 817 Will Evans Sr 7. North Summit HS 07:15.2 58
67. 391 Gabriel Coletti Jr 2. Freedom Prep Acad 07:15.7 59
68. 1317 Dylan Dymek So 1. Waterford 07:21.9
69. 571 Nathan Unsworth Jr 6. Kanab HS 07:23.8 60
70. 360 Trey Hawkins Jr 7. Enterprise HS 07:25.6 61
71. 1262 Caleb Johnson Sr 2. Utah Military Academy HF 07:26.2 62
72. 62 Daniel Christenson Sr 2. American Prep WV 07:27.9 63
73. 633 Jackson Smith Sr 2. Maeser Prep Acad 07:30.2
74. 335 Kyson Peatross Sr 3. Duchesne HS 07:30.7
75. 1264 Teegan Scharp Fr 3. Utah Military Academy HF 07:35.7 64
76. 389 Maxwell Bunnell Fr 3. Freedom Prep Acad 07:36.0 65
77. 1263 Coady Maples So 4. Utah Military Academy HF 07:43.6 66
78. 1265 Connor Walton So 5. Utah Military Academy HF 07:45.2 67
79. 632 Logan Lee So 3. Maeser Prep Acad 07:46.3
80. 390 Ezra Chan So 4. Freedom Prep Acad 07:58.5 68
81. 674 Collin Keller Jr 7. Merit Preparatory Acad 08:13.8 69
82. 392 Jaxon Fergus So 5. Freedom Prep Acad 08:23.7 70
83. 63 Jared Reyes Jr 3. American Prep WV 08:48.4 71
84. 61 Carlos Belmont So 4. American Prep WV 08:53.0 72
85. 64 Mason Sokolov So 5. American Prep WV 09:03.9 73
86. 394 Jack Noonan So 6. Freedom Prep Acad 09:14.5 74
87. 1259 Maxwell Chidester Jr 6. Utah Military Academy HF 09:24.1 75
570 Cooper Troy Jr Kanab HS
DNS. 1261 Jace Greenameyer Jr Utah Military Academy HF
DNS. 1021 Evan Jahn Sr Rowland Hall
DNS. 46 Luke Jorgensen So American Heritage
DNS. 1049 Ryan McCullough Jr San Juan HS
DNS. 1024 Ezra Shilling Rabin Sr Rowland Hall

Team Results

Place Team Places Score
1. Millard HS 1,  2,  7,  16,  17,  (23),  (26) 43
2. North Sevier HS 6,  8.5,  12,  27,  31,  (32),  (34) 84.5
3. North Summit HS 4,  14.5,  19,  24,  35,  (55),  (58) 96.5
4. Rowland Hall 5,  11,  14.5,  41,  53     124.5
5. San Juan HS 3,  22,  30,  33,  37,  (42)   125
6. Kanab HS 13,  20,  25,  29,  44,  (60)   131
7. Enterprise HS 8.5,  18,  36,  40,  45.5,  (50),  (61) 148
8. Merit Preparatory Acad 10,  21,  48,  49,  51,  (52),  (69) 179
9. American Heritage 28,  39,  43,  45.5,  47,  (57)   202.5
10. Utah Military Academy HF 56,  62,  64,  66,  67,  (75)   315
11. Freedom Prep Acad 54,  59,  65,  68,  70,  (74)   316
12. American Prep WV 38,  63,  71,  72,  73     317