3A Boy's 5K: Overall
1st Mile

Place Bib Name Year Team Time Score  
1. 979 Richard Crane Sr 1. Richfield HS 04:50.8
2. 837 Jack Blodgett Sr 1. Ogden HS 04:51.1 1
3. 1250 Paul Squire Sr 1. Union HS 04:51.3 2
4. 736 Josh Nicolaides Sr 1. Morgan HS 05:02.7 3
5. 841 Carter Parsons Sr 2. Ogden HS 05:04.7 4
6. 1418 Tezra Fisk Sr 1. North Sanpete HS 05:04.9 5
7. 539 Curran Madden Jr 1. Juan Diego CHS 05:07.0 6
8. 735 Ej Lee So 2. Morgan HS 05:07.3 7
9. 533 Talmage Day Sr 1. Juab HS 05:09.1
10. 344 Camdon Larsen Jr 1. Emery HS 05:09.3 8
11. 190 Braxton Ware Sr 1. Carbon HS 05:09.6 9
12. 186 Easton Humes Jr 2. Carbon HS 05:11.9 10
13. 541 Patrick Reilly Sr 2. Juan Diego CHS 05:13.0 11
14. 1150 Bryson Ottley Sr 1. Summit Academy 05:13.2 12
15. 843 Coby Wight Sr 3. Ogden HS 05:13.9 13
16. 171 Thomas Daniels So 1. Canyon View HS 05:14.1 14.5
16. 174 Kyle Ransom Sr 1. Canyon View HS 05:14.1 14.5
18. 644 Tyler Taggart Sr 1. Manti HS 05:14.2 16
19. 842 Thomas Stark Sr 4. Ogden HS 05:14.4 17
20. 175 Payson Slade Jr 3. Canyon View HS 05:14.5 18
21. 341 Jack Christiansen Jr 2. Emery HS 05:15.1 19
22. 1152 Stewart Woodward Jr 2. Summit Academy 05:16.1 20
23. 1249 Aften Richens Jr 2. Union HS 05:17.9 21
24. 555 Noah Tebben Jr 1. Judge Memorial CHS 05:19.2 22
25. 184 Garrett Black Sr 3. Carbon HS 05:20.2 23
26. 840 Ben Nielson Sr 5. Ogden HS 05:22.0 24
27. 173 Ty Jessen Sr 4. Canyon View HS 05:22.3 25
28. 1420 Wyatt Bailey So 2. North Sanpete HS 05:22.4 26
29. 838 Noah Judd Jr 6. Ogden HS 05:22.7 27.5
29. 642 Kyle Steinfeldt Jr 2. Manti HS 05:22.7 27.5
31. 640 Tyler Norris Jr 3. Manti HS 05:22.8 29
32. 176 Bret Sorensen Jr 5. Canyon View HS 05:22.9 30
33. 172 Logan Hadley So 6. Canyon View HS 05:23.0 31
34. 296 Daniel Christensen So 1. Delta HS 05:23.2
35. 1419 Ryland Cook Sr 3. North Sanpete HS 05:23.5 32
36. 1246 Colby Hollobaugh Fr 3. Union HS 05:23.7 33
37. 170 Nathaniel Callison So 7. Canyon View HS 05:23.9 34
38. 1247 Hunter Horrocks Fr 4. Union HS 05:24.1 35
39. 553 Theodore Hyngstrom Jr 2. Judge Memorial CHS 05:24.4 36
40. 346 Merritt Meccariello Sr 3. Emery HS 05:25.7 37
41. 534 Nathan Garrett Sr 2. Juab HS 05:25.9
42. 187 Logan Mcevoy So 4. Carbon HS 05:27.4 38
43. 1244 Matthew Costello So 5. Union HS 05:28.4 39
44. 839 Bryce Montgomery Sr 7. Ogden HS 05:31.6 40
45. 51 Trevor Anderson Jr 1. American Leadership Acad 05:31.9
46. 981 Jaron Thomas Sr 2. Richfield HS 05:32.5
47. 1149 Kaden McGovern So 3. Summit Academy 05:33.3 41
48. 1245 Cooper Gardner So 6. Union HS 05:33.7 42.5
48. 345 Dillan Larsen So 4. Emery HS 05:33.7 42.5
50. 185 Nathan Engar Sr 5. Carbon HS 05:34.4 44
51. 343 Mason Hurdsman Jr 5. Emery HS 05:34.7 45
52. 347 Mason Stewart Jr 6. Emery HS 05:35.8 46
53. 536 Shepherd Foy So 3. Juan Diego CHS 05:35.9 47
54. 540 Connor Orges Jr 4. Juan Diego CHS 05:36.2 48
54. 961 Joel Rose Jr 1. Providence Hall 05:36.2
56. 52 Mason Blackham So 2. American Leadership Acad 05:37.7
57. 556 Thomas Van de Camp Fr 3. Judge Memorial CHS 05:37.8 49
58. 1427 Hudson Clark So 1. Grantsville HS 05:38.1 50
59. 1426 Isaac Nordgren So 2. Grantsville HS 05:38.2 51
60. 980 Jaxon DeMille Jr 3. Richfield HS 05:38.7
61. 643 Trevor Taggart Sr 4. Manti HS 05:38.9 52
62. 537 Hobie Hodlmair Jr 5. Juan Diego CHS 05:39.6 53
63. 1425 John Ussing Sr 3. Grantsville HS 05:40.0 54
64. 1248 Zacary Ivie Sr 7. Union HS 05:40.6 55
65. 542 Gabe Woods Jr 6. Juan Diego CHS 05:40.7 56
66. 1428 Daxton Lear So 4. Grantsville HS 05:41.4 57.5
66. 188 Sean Stromness Sr 6. Carbon HS 05:41.4 57.5
68. 551 Talon Grantz Jr 4. Judge Memorial CHS 05:41.6 59
69. 641 Lowe Rasmussen Jr 5. Manti HS 05:44.8 60.5
69. 1429 Clifford Richardson So 5. Grantsville HS 05:44.8 60.5
71. 734 Dylan Gines Sr 3. Morgan HS 05:45.7 62
72. 733 Samuel Edwards Sr 4. Morgan HS 05:45.8 63
73. 730 Tyson Adams Sr 5. Morgan HS 05:46.3 64
74. 731 Jonas Archibald Fr 6. Morgan HS 05:46.5 65
75. 342 Monty Christiansen Jr 7. Emery HS 05:46.7 66
76. 732 Hunter Belinski Sr 7. Morgan HS 05:46.9 67
77. 550 Ethan Carboni Sr 5. Judge Memorial CHS 05:47.5 68
78. 639 Benson May Fr 6. Manti HS 05:48.0 69
79. 538 Daniel Keegan Fr 7. Juan Diego CHS 05:48.5 70
80. 638 Taylor Dettinger So 7. Manti HS 05:49.7 71
81. 1147 Kenny DeLangis Jr 4. Summit Academy 05:50.1 72.5
81. 1151 Brandon Wilson Jr 4. Summit Academy 05:50.1 72.5
83. 1148 Austin Koster So 6. Summit Academy 05:50.6 74
84. 1423 Wayde Smith Jr 4. North Sanpete HS 05:50.9 75
85. 552 Isaac Hemmert So 6. Judge Memorial CHS 05:52.7 76.5
85. 1153 Roman Zito So 7. Summit Academy 05:52.7 76.5
87. 1421 Calder Bailey So 5. North Sanpete HS 05:53.5 78
88. 1431 Eric Jex Jr 6. Grantsville HS 05:55.5 79
89. 1430 Matthew Buchanan Sr 7. Grantsville HS 06:00.7 80
90. 554 Jonathan Petrogeorge Jr 7. Judge Memorial CHS 06:00.8 81
91. 1114 Cru McEntire Jr 1. South Summit HS 06:05.3
92. 88 Thomas Goellner So 1. Ben Lomond HS 06:09.2
93. 1424 Jadon Heywood So 6. North Sanpete HS 06:13.9 82
94. 89 Troy Mathews Fr 2. Ben Lomond HS 06:29.0
DNF. 189 Bradley Sweeney So Carbon HS
DNS. 418 Evan Craner Fr Grantsville HS
DNS. 1422 Jerry Jones Jr North Sanpete HS

Team Results

Place Team Places Score
1. Ogden HS 1,  4,  13,  17,  24,  (27.5),  (40) 59
2. Canyon View HS 14.5,  14.5,  18,  25,  30,  (31),  (34) 102
3. Carbon HS 9,  10,  23,  38,  44,  (57.5)   124
4. Union HS 2,  21,  33,  35,  39,  (42.5),  (55) 130
5. Emery HS 8,  19,  37,  42.5,  45,  (46),  (66) 151.5
6. Juan Diego CHS 6,  11,  47,  48,  53,  (56),  (70) 165
7. Manti HS 16,  27.5,  29,  52,  60.5,  (69),  (71) 185
8. Morgan HS 3,  7,  62,  63,  64,  (65),  (67) 199
9. North Sanpete HS 5,  26,  32,  75,  78,  (82)   216
10. Summit Academy 12,  20,  41,  72.5,  72.5,  (74),  (76.5) 218
11. Judge Memorial CHS 22,  36,  49,  59,  68,  (76.5),  (81) 234
12. Grantsville HS 50,  51,  54,  57.5,  60.5,  (79),  (80) 273