3A Boy's 5K: Overall
1st Mile

Place Bib Name Year Team Time Score  
1. 793 Jack Blodgett Jr 1. Ogden HS 05:00.8 1
2. 1219 Jett Davenport Sr 1. Union HS 05:01.3 2
3. 961 Richard Crane Jr 1. Richfield HS 05:01.4 3.5
3. 1224 Paul Squire Jr 2. Union HS 05:01.4 3.5
5. 960 Cannon Anderson Sr 2. Richfield HS 05:06.0 5.5
5. 315 Jess Christiansen Sr 1. Emery HS 05:06.0 5.5
7. 40 Aidan Anderson Jr 1. American Leadership Acad 05:07.2
8. 964 Tyler Saunders Sr 3. Richfield HS 05:07.5 7
9. 1220 Cameron Hollobaugh Sr 3. Union HS 05:13.2 8
10. 165 Kobe Cruz Sr 1. Carbon HS 05:13.6 9
11. 603 Tyler Taggart Jr 1. Manti HS 05:13.9 10
12. 797 Jake Peterson Sr 2. Ogden HS 05:16.1 11
13. 316 Camdon Larsen So 2. Emery HS 05:16.9 12
14. 1223 Aften Richens So 4. Union HS 05:17.1 13
15. 684 Josh Nicolaides Jr 1. Morgan HS 05:17.9 14
16. 494 Patrick Reilly Jr 1. Juan Diego CHS 05:22.8 15
17. 1136 Stewart Woodward So 1. Summit Academy 05:23.0
18. 799 Coby Wight Jr 3. Ogden HS 05:24.3 16
19. 740 Tezra Fisk Jr 1. North Sanpete HS 05:24.5 17
20. 274 Gage Smith Jr 1. Delta HS 05:25.1
21. 487 Talmage Day Jr 1. Juab HS 05:26.8
21. 318 Merritt Meccariello Jr 3. Emery HS 05:26.8 18
23. 163 Garrett Black Jr 2. Carbon HS 05:27.3 20
23. 314 Jack Christiansen So 4. Emery HS 05:27.3 20
23. 966 Carson Utley Sr 4. Richfield HS 05:27.3 20
26. 794 Sean Feeny Sr 4. Ogden HS 05:27.8 22
27. 372 Arthur Hawks Sr 1. Grand County High School 05:27.9
28. 164 Pierce Bryner Sr 3. Carbon HS 05:28.2 23
29. 167 Easton Humes So 4. Carbon HS 05:28.6 24
30. 796 Carter Parsons Jr 5. Ogden HS 05:28.8 25
31. 169 Braxton Ware Jr 5. Carbon HS 05:29.2 26
32. 602 Trevor Taggart Jr 2. Manti HS 05:30.1 27
33. 962 Mitchell Goold Jr 5. Richfield HS 05:30.6 28
34. 312 Byron Christiansen Sr 5. Emery HS 05:30.8 29
35. 166 Nathan Engar Jr 6. Carbon HS 05:31.0 30
36. 601 Kyle Steinfeldt So 3. Manti HS 05:31.2 31
37. 963 Keenan Janke Sr 6. Richfield HS 05:31.7 32
38. 1377 Bryce Montgomery Jr 6. Ogden HS 05:31.9 33
39. 798 Thomas Stark Jr 7. Ogden HS 05:32.0 34
40. 683 Ej Lee Fr 2. Morgan HS 05:32.2 35
41. 679 Samuel Edwards Jr 3. Morgan HS 05:32.4 36
42. 508 Atticus Richardson Sr 1. Judge Memorial CHS 05:32.8 37
43. 503 Tyler Bissett Sr 2. Judge Memorial CHS 05:33.7 38
44. 491 Curran Madden So 2. Juan Diego CHS 05:34.2 39
45. 597 Josiah Carter Sr 4. Manti HS 05:34.4 40
46. 317 Dillan Larsen Fr 6. Emery HS 05:36.4 41
47. 384 Isaac Nordgren Fr 1. Grantsville HS 05:36.9 42
48. 680 Dylan Gines Jr 4. Morgan HS 05:37.1 43
49. 386 John Ussing Jr 2. Grantsville HS 05:37.2 44
50. 738 Ryland Cook Jr 2. North Sanpete HS 05:37.4 45.5
50. 385 Connor Paxman Sr 3. Grantsville HS 05:37.4 45.5
52. 930 Gage Jacobson Sr 1. Providence Hall 05:37.8 47
53. 929 Aadi Garg So 2. Providence Hall 05:38.1 48
54. 381 Blake Bunderson Jr 4. Grantsville HS 05:38.8 49
55. 273 Daniel Christensen Fr 2. Delta HS 05:39.6
56. 1221 Traven Miller Jr 5. Union HS 05:40.2 50
57. 1222 Anthony Pedockie Sr 6. Union HS 05:40.3 51
58. 1376 James Costello Jr 7. Union HS 05:40.6 52
59. 313 Hayden Christiansen Fr 7. Emery HS 05:41.0 53.5
59. 682 Tyson Keller Sr 5. Morgan HS 05:41.0 53.5
61. 506 Samuel Hazel Sr 3. Judge Memorial CHS 05:41.2 55
62. 678 Brooks Anderton So 6. Morgan HS 05:41.3 56
63. 504 Paul Florence Sr 4. Judge Memorial CHS 05:41.5 57
64. 495 Gabe Woods So 3. Juan Diego CHS 05:41.6 58
65. 489 Shepherd Foy Fr 4. Juan Diego CHS 05:41.9 59
66. 155 Ty Jessen Jr 1. Canyon View HS 05:42.5
67. 383 Carter Killian Sr 5. Grantsville HS 05:42.8 60
68. 168 Bradley Sweeney Fr 7. Carbon HS 05:43.8 61
69. 598 Tyler Norris So 5. Manti HS 05:44.0 62
70. 681 Carter Hale Jr 7. Morgan HS 05:44.6 63
71. 490 Hobie Hodlmair So 5. Juan Diego CHS 05:46.1 64
72. 41 Trevor Anderson Fr 2. American Leadership Acad 05:46.2
73. 78 Tysen Marshall Sr 1. Ben Lomond HS 05:46.7
73. 1098 Anthony Powell Sr 1. South Summit HS 05:46.7
75. 965 Daxton Tait So 7. Richfield HS 05:48.0 65
76. 154 Preston Haycock Jr 2. Canyon View HS 05:50.6
76. 599 Ryan Peterson Jr 6. Manti HS 05:50.6 66
78. 509 Noah Tebben So 5. Judge Memorial CHS 05:51.7 67
79. 492 Emmy Martinez Sr 6. Juan Diego CHS 05:51.8 68
80. 493 Connor Orges So 7. Juan Diego CHS 05:52.3 69
81. 77 Gavin Cox Jr 2. Ben Lomond HS 05:53.9
82. 743 Wayde Smith So 3. North Sanpete HS 05:55.4 70
83. 737 Wyatt Bailey Fr 4. North Sanpete HS 05:55.7 71
84. 934 Noah Tsubaki So 3. Providence Hall 05:56.2 72
85. 931 Ben Mantyla Jr 4. Providence Hall 05:57.2 73
86. 932 Joel Rose So 5. Providence Hall 05:59.4 74
87. 600 Lowe Rasmussen So 7. Manti HS 05:59.9 75
88. 382 Gabe Hill Sr 6. Grantsville HS 06:00.1 76
89. 741 Jerry Jones So 5. North Sanpete HS 06:02.4 77
90. 507 Jonathan Petrogeorge So 6. Judge Memorial CHS 06:08.6 78
91. 928 Miles Ashby Sr 6. Providence Hall 06:15.9 79
92. 933 Gavin Smith So 7. Providence Hall 06:22.1 80
93. 505 Talon Grantz So 7. Judge Memorial CHS 06:23.4 81
94. 380 Bryson Bowers Sr 7. Grantsville HS 06:27.5 82
95. 739 Josh Cox Jr 6. North Sanpete HS 06:36.2 83
96. 742 Thayne Smith Jr 7. North Sanpete HS 06:48.6 84

Team Results

Place Team Places Score
1. Richfield HS 3.5,  5.5,  7,  20,  28,  (32),  (65) 64
2. Ogden HS 1,  11,  16,  22,  25,  (33),  (34) 75
3. Union HS 2,  3.5,  8,  13,  50,  (51),  (52) 76.5
4. Emery HS 5.5,  12,  18,  20,  29,  (41),  (53.5) 84.5
5. Carbon HS 9,  20,  23,  24,  26,  (30),  (61) 102
6. Manti HS 10,  27,  31,  40,  62,  (66),  (75) 170
7. Morgan HS 14,  35,  36,  43,  53.5,  (56),  (63) 181.5
8. Juan Diego CHS 15,  39,  58,  59,  64,  (68),  (69) 235
9. Grantsville HS 42,  44,  45.5,  49,  60,  (76),  (82) 240.5
10. Judge Memorial CHS 37,  38,  55,  57,  67,  (78),  (81) 254
11. North Sanpete HS 17,  45.5,  70,  71,  77,  (83),  (84) 280.5
12. Providence Hall 47,  48,  72,  73,  74,  (79),  (80) 314